Strona główna > Snowboard > Porady turystyczne. Kupujemy ciuchy na snowboard

Jeśli kupujemy ciuchy na snowboard nie ma sensu wydawać fortuny na ubiór, jeśli m nam braknąć pieniędzy na wyjazd w góry, albo gdy wiemy, że nie będziemy jeździć w trudnych warunkach. Podobnie nie ma sensu wydawania dużych pieniędzy na deski, wiązania czy buty kosztem odzieży. Dobra odzież musi być przede wszystkim ciepła, w miarę nieprzemakalna i co najważniejsze musi być wygodna.

Warstwa zewnętrzna

We współczesnych kurtkach i spodniach nie ma już ortalionu, zamiast niego pojawiają się tkaniny techniczne zespolone z membraną, która odpowiada za to, że taka odzież będzie wodoodporna. W zależności od tego kto jest producentem membrany takie produkty mogą przybierać różnorakie nazwy. Różny będzie również mechanizm na podstawie jakiego działają a jednocześnie również skuteczność ich działania. jeśli chodzi o większość z tych propozycji polega ona na tym, że wielkość kropli jest kilkanaście tysięcy razy większa niż otworu w materiale i dlatego ochrona przed dostaniem się wody jest tak skuteczna. Inaczej to wygląda gdy chodzi o parę wodną, która jest mniejsza kilkaset razy niż otwór i dlatego po tym jak człowiek się spoci można oczekiwać, że para wodna wydostanie się przez otwory w membranie. Dzięki temu pot w postaci lotnej nie skropli się na ciele, ale będzie usuwany poza materiał.

Wodoodporność membran jest mierzona w ramach mm słupa wody. Teoretycznie wygląda to tak, że im więcej będzie mm tym będzie lepiej i dlatego rzeczywiście można oczekiwać, że kurtka będzie się dobrze sprawdzać. Jeśli chodzi o najbardziej popularne propozycje mamy takie na poziomie 5000 mm, ale znajdą się również kurtki, które mają membranę 80 tysięcy i tutaj można mówić o całkowitej nieprzemakalności. Jednak wtedy również koszt będzie dużo wyższy. kurtka ciepła​Istotna kwestia to również taka sprawa jak oddychalność a więc to jak dochodzi do odprowadzenia pary wodnej i potu. Mierzy się to w formie wydalonej cieczy na metr kwadratowy membrany w ciągu godziny. Tutaj również im więcej tym lepiej.

Warstwa ocieplająca

Jeśli chodzi o tą odzież jej forma ocieplająca także będzie miała znaczenie. Odpowiada za utrzymywanie odpowiedniej ciepłoty ciała przez specjalną kolejną warstwę materiału jak będzie się tam znajdować, najczęściej jest to Polartec. Materiał charakteryzuje się dobrym stosunkiem wagi do właściwości izolacyjnych.

Warstwa wewnętrzna

Aby ten cały system higroskopijno-transportowy mógł działać bez zakłóceń ważna będzie również odpowiednia bielizna. Co z tego, że mamy kurtkę doskonałą, gdy zakładamy bawełnianą koszulę i zatrzymujemy pot. Współczesna bielizna sportowa to już profesjonalnie przygotowane rozwiązania, które świetnie się sprawdzą.