Strona główna > Koszulki > Jak rozpoznać dobrej jakości bawełniany t-shirt?

Staram się budować szafę, która będzie oparta o wysoką jakość produktów. Dlatego nie śpieszę się ale wybieram produkty, które mają być dobre, dopasowane również do stylu mojego życia. Nie wybieram się do sklepu z ubraniami, gdzie będą najbardziej znane marki, ale przede wszystkim do średniej półki cenowej, gdzie właśnie koszt nie będzie rozdmuchany a jakość będzie świetna. Samo sprawdzenie metek nie będzie wystarczać, choć już coś nam powie. Najważniejsze to sprawdzić jak wyglądają szwy, struktury materiałów czy też będziemy do końca zabezpieczani dobrą jakością. Jak to się dzieje, że niektóre t-shirty już po pierwszym praniu wyglądają tragicznie?

Bawełna i jej właściwości

t-shirt bawełniany

Bawełna to ten materiał, który w rynku odzieżowym ma największy udział. Jest bardzo popularny i dlatego chętnie po niego sięgamy. Ma ona dobre właściwości higroskopijne, to taki materiał, który jest bardzo higieniczny i będzie można ją prać nawet w wysokich temperaturach. Charakteryzuje się zadowalającą odpornością na działanie wody. Dlatego pościel, ręczniki i bieliznę szyje się z bawełny. Bawełna nie będzie się elektryzować, to materiał który jest bardzo wytrzymały. Bawełniane sweterki będą ciekawą alternatywą dla droższych wełnianych propozycji. Jedynie niska sprężystość sprawi, że ten materiał mocno się ​gniecie.

Od czego zależy dobra jakość bawełny?

Jeśli chcemy rozpoznać dobre t-shirty już w sklepie powinniśmy przede wszystkim wiedzieć jakie rodzaje bawełny obecnie się pojawiają, a okazuje się, że jest tego sporo. Charakteryzują się najlepszymi włóknami, które sięgają nawet 50 mm. Podobnie czas dojrzewania bawełny może mieć znaczenie. Im dłuższy tym lepsza jakość. Często proces się skraca i jakość jest na niskim poziomie. Dalej ważny będzie także proces zbierania, istnieją bowiem dwa sposoby ręczny i mechaniczny, najlepsze włókna są ze zbioru ręcznego, do tego dochodzi sposób obróbki włókien i ich długości. Ostatecznie na to jak wyglądać będzie dane ubranie wpływ ma sposób tworzenia przędzy. Zgrzeblona oznacza, żę mieszane będą włókna o różnej grubości i długości a potem formuje się w taśmy. Potem dochodzi do czesania w ten sposób usuwa się włókna najkrótsze i zanieczyszczone. Wszystkie elementy związane bezpośrednio z obróbką bawełny mają istotne znaczenie i powinny być brane pod uwagę do jej ostatecznej oceny, dlatego o tej kwestii nie można zapominać, jeśli chcemy wybrać dla siebie dobry t-shirt, z którego jakości rzeczywiście będziemy zadowoleni.